Född 1918-10-11 i Helgum (Y) [1] .
Död 1919-01-05 i Helgum (Y) [1] .
 
Sigrid Elisabet Pettersson.
Född 1918-10-11 i Helgum (Y) [1] . Död 1919-01-05 i Helgum (Y) [1] .
nilsjohankonradbisting_1975-1.jpg

F Nils Johan Konrad Bisting (Pettersson).
Född 1893-03-17 i Berge, Säbrå (Y) [2] . Död 1983-03-22 i Björnlunda [3] . Rallare
FF Nils Pettersson.
Född 1866-06-03 i Berge, Säbrå (Y) [4] . Död 1902-12-17 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] . Arrendator
FFF Pehr Johansson.
Född 1827-07-20 i Berge, Säbrå (Y) [5] [6] [7] [4] . Torpare
FFM Lisa Nilsdotter.
Född 1827-08-17 i Ramsås, Säbrå (Y) [5] [8] [9] [10] [4] . Död 1883-02-16 i Berge, Säbrå (Y) [5] .
FM Anna Lotta Andersdotter.
Född 1857-12-01 i Sanda, Harg (C) [11] . Död 1913-05-17 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] .
FMF Anders Mattsson.
Född 1825-04-10 eller 1825-04-16 i Malsättra, Harg (C) [12] . Död 1912-03-13 enl. dödsbok. 1912-03-20 enl. husförhörslängd. i Harg (C) [1] . Nybyggare
FMM Margareta (eller Greta) Mattsdotter.
Född 1829-01-02 i Sanda, Harg (C) [13] . Död 1897-05-13 i Malsättra, Harg (C) [1] .
M Elisabeth Kristina Pettersson (f. Melander).
Född 1887-12-05 i Sånga (Y) [14] [15] . Död 1940-05-09 i Sköldinge (D) [3] .
MF Johan (Johannes) Melander.
Född 1859-07-03 i Överlännäs (Y) [16] [17] . Död 1913-12-29 i Gransjö, Helgum (Y) [18] .
MFF Eric (Jonsson) Melander.
Född 1832-02-01 i Sånga (Y) [19] [20] [21] . Död 1919-08-24 i Sånga (Y) [22] [23] . Lantbrukare / Bonde
MFM Stina (Christina) Greta (Margaretha) Wiström.
Född 1829-10-07 i Multrå (Y) [24] . Hustru
MM Maria Elisabeth Olofsdotter.
Född 1867-05-17 i Västertjäl, Sidensjö (Y) [25] . Död 1912-11-22 i Helgum (Y) [18] .
MMF Olof Nilsson.
Född 1827-04-19 i Nyland, Sidensjö (Y) [25] [26] [27] [28] [29] . Död 1885-06-25 i Sidensjö (Y) [25] . Bonde
MMM Wiström Maria Elisabeth (Maja Lisa).
Född 1834-01-26 i Mångrav, Multrå (Y) [30] . Död 1909-01-25 [31] .

Källor

  1. Ingers forskning
  2. Säbrå (Y) AI:12a sid 56 (kort 2/12)
  3. Eje Marcussons anteckningar
  4. Säbrå C:4
  5. Säbrå (Y) AI:11a sid 58 (kort 2/10)
  6. Säbrå (Y) AI:10a sid 48 (kort 2/8)
  7. Säbrå (Y) AI:7b sid 285 (kort 2/5)
  8. Säbrå (Y) AI:10a sid 157 (kort 5/8)
  9. Säbrå (Y) AI:8a sid 339 (kort 5/9)
  10. Säbrå (Y) AI:7b sid 471 (kort 3/5)
  11. A Harg (C) 1857
  12. Harg (C) AI:15 3/7 sid 138
  13. A Harg (C) 1829
  14. Sånga (Y) C:3 sid (kort 1/2)
  15. Sånga (Y) AI:5 sid 29 (kort 2/8)
  16. Överlännäs (Y) AI:5 sid 4 (kort 1/9)
  17. Överlännäs (Y) C:2 sid 49 (kort 3/7)
  18. Helgum (Y) AIIa:1b sid 566 (kort 5/8)
  19. Sånga (Y) AI:1 sid 44
  20. Sånga (Y) AI:5
  21. Sånga (Y) C:2 sid 20 (kort 1/5)
  22. Sånga (Y) AII:1 sid 43 (kort 2/5)
  23. Sånga (Y) Dödboken 1919 - 1920
  24. Multrå (Y) AI:5 sid 36 (kort 2/3)
  25. Sidensjö (Y) AI:11 sid 284 (kort 10/14)
  26. Sidensjö (Y) AI:8a sid 161 (kort 6/8)
  27. Sidensjö (Y) AI:7b sid 203 (kort 1/7)
  28. Sidensjö (Y) AI:6b sid 92 (kort 4/9)
  29. Sidensjö (Y) AI:5b sid 132 (kort 5/7)
  30. Multrå (Y) C:3 sid 31 till 89 (kort 1/3)
  31. Sidensjö (Y) AII:2 sid 435 (kort 4/6)

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister